Proč nemůže paní Veverka usnout? Navečeřela se, zoubky si vyčistila, vyčůrat se byla, ale pořád ne a ne spát! A paní Ovečka taky nemůže zabrat! Přijde medvídek Hajáček záhadě na kloub? Budou moct jít jeho kamarádi zase v klidu spát?
Skoro detektivní pohádka o večerních rituálech, které mají nejen zvířátka před spaním.
Režie: Markéta Sýkorová a Miroslava Bělohlávková
Dramaturgie: Miroslava Bělohlávková
Hudba: Marcela Mikolášková
Scénografie: Tereza Venclová Vašíčková, Kamil Bělohlávek, Miroslava Bělohlávková
Hraje: Miroslava Bělohlávková
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 35 minut
Mlaskot a pleskot. Šramot a chřestot. Rachot, štěkot a šustot.
Róza bydlí s rodiči a bráchou ve velkém starém domě. Jednou večer uslyší zvuky.
Róza ví, co dělá takové zvuky ve zdech starých domů. Nejsou to ani myši, ani krysy, ani netopýři…
Ve zdech jsou vlci. Ale nikdo jí nevěří. Ani táta, ani máma, ani brácha.
A Róza ví, co se říká. Až vyjdou vlci ze zdí, bude po všem.
A Róza ví, že je potřeba s tím něco udělat.
Loutková inscenace pro děti volně inspirovaná knihou Dave McKeana a Neila Gaimana The Wolves in the Walls.
Režie a dramaturgie: Eliška Peřichová a kol.
Scénografie: Anastasia Atapina
Hrají: Ema Brezinová, Vilma Vojtíšková, Jiří Fencl, Barbora Šošolíková
Inscenace vznikla jako semestrální práce studentů KALD DAMU v Praze.
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 40 minut
7. 11. 2024 v 14:00, Vzlet / klubovna
„Ty můžeš mít strach. Ale strach nesmí mít tebe.“
Pohádkový kabaret pro intoše od 4 let.
Našel pán na ulici panenku a ta mu vyprávěla příběh o naději, sourozenecké lásce, radosti ze hry a jednom chlapci, co se obával. Přijďte si také poslechnout příběh z dětství Franze Kavky. Zveme vás na rodinné představení plné hudby, loutek, humoru a tajemství…
Představení se odehrává v Eliadově knihovně, přístup do sálu není bezbariérový.
Režie: Jiří Jelínek
Dramaturgie: Tereza Lexová
Scénografie: Barbora Čechová
Hudba: Tomáš Alferi
Hrají: Ottla / Anežka Kubátová, Elli, Franz / Barbora Kubátová, Valli / Lucie Flemrová
inspice, Kafka / Klára Kleplová
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 45 minut
5. listopadu 1993 vystoupilo přes 500 lidí na islandský ledovec Snæfellsjökull. Tito lidé věřili tomu, že na ledovec přistanou mimozemšťané. Večer se postupně přehoupnul v noc a lidé se začali zklamaně vracet domů. Jediný, kdo zůstal, byl Örlygur. Rozhodl se zasvětit život hledání nové mimozemské entity. Otázkou však zůstává, zda na naši planetu chtějí přijít nebo z ní odejít. Inscenace otevírá téma environmentální problematiky, a především představuje téma globálního oteplování ze zcela nového úhlu.
Inscenace kombinuje loutkové divadlo s projekcí a videomappingem. Autorský příběh je inspirovaný reálnou událostí z jednoho Islandského ledovce. Loutky jsou vyrobeny z jedlého veganského materiálu.
Autorská inscenace
Režie: Johana Bártová
Hudba: Jakub Šulík & Emily Kennedy
Food design: Pola Sutryk
Hrají: Ema Lovecká
Pro diváky od 8 let
Délka představení: 40 minut
7. 11. 2024 v 19:00, Vzlet / klubovna
Audiovizuální pátrání po vztahu s dědečkem. Student umění žijící v Praze a vysloužilý agronom z Horního Jatova se setkávají na gauči v třígenerační domácnosti, aby diskutovali o budoucnosti světa.
Setkání dvou zkušeností jako pokus o zjištění, do jaké míry nás formuje naše okolí.
Hledání možností celospolečenského dialogu na návštěvě u dědečka.
Karol Filo je divadelní režisér, performer a student programu Alternativní divadlo na pražské DAMU. Jeho projekty byly uvedeny v několika divadlech a na festivalech v České republice, ale také na Slovensku, v Nizozemsku, Francii a na ostrově Martinik.
PO PŘEDSTAVENÍ BUDE NÁSLEDOVAT DISKUSE S DIVÁKY.
Autor / performer: Karol Filo
Asistentka režie: Olesia Usata
Dramaturgie: Domen Šuman, Viktor Prokop
3D animace: Jan Froněk
Projekt vznikl za finanční podpory SGS AMU a Státního fondu kultury ČR.
Pro diváky od 12 let
Délka představení: 60 minut
Klíče zaklapnou, motor se zapíná,
cesta je dlouhá, léto začíná.
Neznámý kluk na třešni se zjeví,
zahrada mění se v tajemné snění.
Nina svět neznámých pocitů rozkrývá
Čarovná krajina se před ní otvírá.
Koncept: Ana Nežmah, Danny Takieddin, Josefína Holcová, Michaela Čajkovičová
Režie: Michaela Čajkovičová
Scénografie: Josefína Holcová
Hudba a zvuk: Danny Takieddin
Hrají: Ana Nežmah, Danny Takieddin
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 40 minut
8. 11. 2024 v 15:00, Vzlet / foyer
„Jest jisté, že to, co jest dole, jest jako to, co jest nahoře a to, co jest nahoře, jest jako to, co jest dole, aby dokonány byly divy jediné věci.“ Smaragdová deska
Přeměna kovů na zlato? Víc. Hledání nesmrtelnosti? Ještě víc. Kámen mudrců? Ještě mnohem víc! Alchymie není jen pár kejklů a halabala kabala. Jistě, vždycky se najde nějaký ten mazaný podfukář, kazící ostatním styl. Ale skuteční alchymisté jsou vědci i umělci, filosofové i mystikové, a především perfekcionisté, kteří touží po dokonalosti.
Svět, jak ho známe my, je jen stínem toho, čím býval kdysi. A svět, který bude zítra není ani setina odrazu toho, co máme dnes. Byli to alchymisté, kteří učinili Objev. Tajemství, které nemělo být nikdy vysloveno, ani světem spatřeno – ale copak mohou mlčet, když na svých bedrech nesou tíhu tohoto světa?
Interaktivní inscenace pro starší i mladší publikum vám umožní nahlédnout do pěti alchymistických laboratoří, založených samotným Velmistrem tajného řádu (a císařem, jistě!) Rudolfem II. Habsburským. A – budou-li znamení příznivá – dát tak světu ještě jednu šanci.
Režie: Petr Hašek
Scénografie: Jitka Nejedlá, Jakub Šulík
Hudba: David Hlaváč
Hrají: Michaela Váňová, Martin Bohadlo, Martin Holzknecht, Vojtěch Bartoš, Lucie Valenová
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 120 minut
10. ledna roku 1992 smetla silná bouře z nákladní lodi mířící z Hongkongu do USA jeden z přepravních kontejnerů do Tichého oceánu. Ukrýval v sobě přes 28 tisíc gumových kachniček. Některé z nich dopluly až na břeh Havaje a Aljašky, některé k protinožcům do Austrálie. Jiné zamrzly v kostce arktického ledu nebo se rozpustily v mořské soli. Některé se dostaly na poličky vášnivých sběratelů. Další pak pomohly vědcům objevit, jak fungují mořské proudy. Řada z nich se stala součástí plovoucího ostrova odpadků. A některé plují po oceánu dodnes.
Inscenace GaGa představuje fantastické osudy migrujících kachniček těm nejmenším divákům a hravou formou je seznamuje s vlivem člověka na životní prostředí. Gumové kachničky nejsou pouze trosečníkem na širém moři, ale také odpadem, který se kvůli havárii nákladní lodě dostal do oceánu. Diváci se společně s nimi setkávají s přirozenými obyvateli vodních ploch, ale i s plastem a dalšími odpady, které ohrožují jejich život. GaGa je loutková inscenace, která se snaží u dětského diváka od tří let nenásilně pěstovat zdravý vztah k životnímu prostředí.
Režie: Štěpán Gajdoš
Výprava: Alžběta Kranich Uhlíková
Hudba: Matěj Štrunc
Dramaturgie: David Košťák
Hrají: Eliška Mesfin Boušková, Dana Ibragimová, Terezie Jelínková, Denisa Maršán Posekaná, Ondřej Běhan, Vlastimil Žwak
V inscenaci se vyskytuje scéna bouřky a jedna noční podmořská scéna, v níž svítí pouze loutky. Ty nejměnší diváky na to doporučujeme připravit předem.
Metodický list pro pedagogy ke stažení ZDE
Pracovní list pro děti ke stažení ZDE
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 40 minut
8. 11. 2024 v 16:00, Vzlet / velký sál
V projektu Třetí ruka se Handa Gote vrací k loutkovému divadlu a navazuje zde zejména na svou vlastní inscenaci Safírová hlava, která byla rekonstrukcí zapomenutého loutkového projektu z 90. let. Nyní Handa Gote pokračují ve snaze o rekonstrukci, tentokrát u žánru, který možná žádným žánrem nebyl a patrně ani vůbec neexistoval.
Jedná se o výzkum specifické vizuality experimentálního loutkářství 90. let a pokus o jakýsi revival tohoto zapomenutého mikrožánru surrealistického loutkového divadla. Inspiruje se zejména experimenty Petra Nikla s divadlem Mehedaha, loutkovou tvorbou Františka Skály a skupiny BKS nebo Čestmíra Sušky či Petra Šocha, ale také pracemi Milana Grygara. Jednou z inspirací je také nedostižná česká loutková legenda – inscenace Piškanderdulá a prostřednictvím ní i tradice varietních loutkových výstupů, tradice „jiné“ loutkové estetiky, kterou představují například maňásky Paula Klee a také tvorba mnoha umělců Art brut.
Jde o další z projektů skupiny, který se zabývá loutkovým divadlem pro dospělé a hledáním jeho kořenů a inspirací u avantgardy a vizionářů, ale i u amatérů a umělců jiných žánrů. Třetí ruka vytváří loutkový mikrokosmos, do kterého lze vstoupit z různých stran a který nenabízí žádný příběh – jen drobné útržky situací a obrazů, otevřených divákově interpretaci. Handa Gote zde pracují s množstvím energeticky nabitých objektů, často nalezených za zvláštních okolností nebo z majetku svých předků a tyto silové objekty skládají do útržkovitých kompozic odkazujících se k tématice dušiček nebo obrazům s tématem vanitas.
Výtvarnou inspirací byla estetika vietnamských tržišť, čínských prodejen, vizualita mexických oltářů a slavnosti Dne mrtvých či japonské pojízdné divadlo kamishibai nebo jevištní technologie dogugaeshi. Na výtvarné podobě spolupracuje skupina s výtvarnicí, tvořící pod značkou kosmo_nauty.
Tvůrčí tým: Švábová, kosmo_nauty, Dörner, Procházka
Pro diváky od 12 let
Délka představení: 70 minut
18.00 / Minor (malá scéna)
Velká fotbalová pohádka
Divadlo Minor, Praha
Pohádkový kabaret ze světa fotbalového prostředí. Nemusíte mít rádi fotbal, abyste milovali naše představení. Jak to dopadne s trávníkem, který se nechce ostříhat? Je dobré, když chce brankář chytnout opravdu všechno? Může moucha TseTsilka hrát fotbal? A víte, kdo to byl Pepi Bican? Neseďte na střídačce a pojďte si s námi naKopnout život!
Scénář: Tereza Lexová a Jiří Jelínek
Režie: Jiří Jelínek
Dramaturgie: Tereza Lexová
Výprava: Bára Čechová
Hudba: Marek Doubrava
Hrají: Jiří Kniha, Sára Vosobová, Jan Matásek, Slávek Brabec
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 45 minut
Moudrá Matka lesa se zjevuje pouze jednou za čas, aby poodkryla tajemství života stromů. Pojďte se s námi zaposlouchat do šumění listů, lehnout si do trávy a zadívat se na hvězdné letní nebe, usnout společně s houbami pod sněhovou přikrývkou a na jaře se opět probudit do květy obsypaného ráje. Zažijte cyklus čtyř ročních období spolu s mohutnými stromy, kterým plyne čas úplně jinak než nám malým lidem.
Autorská loutková inscenace souboru Geisslers Hofcomoedianten a divadla Vocaď Pocaď plná známé i méně známé barokní hudby je určena pro děti od 3 let i jejich rodiče. Je inspirovaná výzkumem a dílem německého lesníka Petera Wohllebena a volně motivem oblíbeného stromu (latinsky Fagus = buk) hraběte Šporka, významného mecenáše umění.
Režie: Dana Račková
Výprava: Bára Čechová
Hudba: Tereza Bortlová, Johann Pachelbel, Georg Friedrich Händel, Claudio Monteverdi, Antonio Vivaldi, Johann Sebastian Bach
Hrají: Claudia Eftimiadisová, Tereza Bortlová
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 60 minut
Nejenom láska prochází žaludkem…
Otylka se už od svého narození potýkala s mnoha problémy, jelikož byla v průběhu svého života společností šikanována a zesměšňována, hlavně kvůli svému vzhledu. Veškeré postavy, které se Otylce vysmívají, jsou znázorňovány různými pokrmy, například zmrzlinou, šlehačkou, řepou, Brumíky atd. Ústřední postava tyto konfliktní momenty v jakékoliv životní etapě řeší tím, že prostřednictvím kuchyňského náčiní jídla rozmašíruje a následně je spořádá.
Experiment Loutkové scény Radost ze Strakonic.
Autor: Tereza Kortanová
Dramaturgická úprava: Tereza Kortanová, Jakub Jílek
Režie: Jakub Jílek, Tereza Kortanová
Scénografie: Jakub Jílek, Tereza Kortanová
Hrají: Tereza Kortanová, Jakub Jílek
Pro diváky od 15 let
Délka představení: 25 minut
Nová inscenace s loutkami, předměty a atmosférami volně na motivy filmu Silvestera Stalloneho – Postradatelní.
Příběh o kdysi populárních, dnes už zapomenutých a nepotřebných ... loutkách.
Tito postradatelní hrdinové už nemusí nic dokazovat. Snaží se jen přežít, a když to opravdu stojí za to, jsou schopni jakkoli nemožné mise.
Režie: Radek Beran a Buchty a loutky
Scénář: Buchty a loutky
Hudba: Vít Brukner
Loutky: Staří mistři
Výprava: Buchty a loutky
Hrají: Marek Bečka, Vít Brukner, Radek Beran
Pro diváky od 15 let
Délka představení: 70 minut
„Odvaha je odolnost vůči strachu, ovládnutí strachu - ne absence strachu.“ Mark Twain
Věděli jste, že hluboko v magických lesích žije přízrak, který vábí kolemjdoucí, okouzluje je a
následně přebírá kontrolu nad jejich tělem? Pohádka vyprávěná bez jediného slova, vše
řečeno jen skrze pohyb. Příběh jedince, který se vydal na cestu za dobrodružstvím, na
výpravu plnou bytostí schovávajících se ve stínech. Tam kde nebezpečí číhá za každým rohem a kde nikdy nevíte komu můžete věřit. Zvládne náš hrdina tento souboj s nadpřirozeným světem? Sám určitě ne. Bude potřebovat tvoji pomoc! A proto hledáme odvážlivce, kteří se postaví strachu a zlu. Nebojácné jedince, kteří vyhrávají nad sebou samými a mění špatné konce na šťastné. Hledáme hrdinu do příběhu.
Možná si to právě ty, no nejdřív se zeptáme: Bojíš se tmy?
Koncept, autor, performance: Andrej Lyga
Hudba: Ondřej Kolín
Světelný design: Lukáš Klíma
Koproducke: KD Mlejn, z.ú.
Projekt vznikl za podpory: Ministerstvo kultury ČR, Švestkový Dvůr
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 35 minut
Autorská inscenace, ve které na vás zkoušíme základní principy loutkářského řemesla. Užijte si to a téma nehledejte, i když… Ochutnejte naše speciální menu! Vaříme pro vás s láskou! Dobrou chuť!
Režie, dramaturgie, scénografie: Jarka Holasová a soubor
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 20 minut
Opice a poloopice, tedy lemuři, spolu kdysi žili v Africe. Jenže opravdových opic bylo víc a víc a lemurům nezbývalo nic jiného než si najít vlastní místo. Objevili nedaleký ostrov v Indickém oceánu, dnes se mu říká Madagaskar. Lemuři se na něm usadili. A v zdánlivém poklidu žili, tancovali, oslavovali, jedli a spali. Netušili, jaké nebezpečí na ně v džungli číhá. Jak si s ním poradí tentokrát?
Loutková inscenace pro děti předškolního věku, volně inspirovaná knížkou O životě lemurů od Andrey Antinori.
Předloha: Andrea Antinori
Koncept: Jan Křeček, Adam Bohdal
Režie a hudba: Jan Křeček
Výprava: Adam Bohdal
Hrají: Ema Lovecká, Alessandra Točoňová, Zbyněk Rohlík
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 40 minut
9. 11. 2024 v 13:30, Minor / ponorka
Vítejte na poslední večeři, na cestě odněkud kamsi, odkud není návratu. I když… věnujte pozornost svému hostiteli. Takže prosím přisedněte ke stolu, máme jen deset míst. Svíčka je zapálena, sklenky skoro prázdné a zbývá jen dech, odlesk a ticho.
Inscenace vznikla za poskytnutí podpory a atmosféry hotelu H v Chocni.
Autor: Kitty Crowther, soubor ANSUV
Režie, scénografie: soubor ANSUV
Hudba: Jakub Jílek
Hrají: Anna Vitvarová, Jakub Jílek, Josef Pekárek,
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 35 minut
9. 11. 2024 v 18:00, Minor / ponorka
9. 11. 2024 v 19:00, Minor / ponorka
9. 11. 2024 v 20:00, Minor / ponorka
Vodu!
Letadlo ztroskotá v poušti. Je potřeba najít vodu, opravit letadlo a dostat se zpátky domů. Bez vody ubývá sil a mysl začíná blouznit. V nekonečném rozpáleném písku se začínají před očima zjevovat podivné postavy, zvířata a věci. Letcova přání, sny i strachy. Sladké mámení, kterému se lehce podléhá. Lepkavý pocit sucha je cítit na patře. Vodu! Nesmí podlehnout zmateným smyslům. Musí najít vodu! Jiná cesta není. Nebo je?
Scénář: Štěpán Gajdoš a kol.
Režie: Štěpán Gajdoš
Scénografie: Anna Gumboldt
Hudba: Matěj Štrunc
Hrají: Matouš Fendrych, Matěj Šumbera, Kryštof Grygar, Sára Vosobová
Pro diváky od 2 let
Délka představení: 35 minut
Dobrodružná jízda klientů Ústavu posledního tažení.
Mrzácká vzpoura proti bezmoci, smrti a nuzáckému životu.
Na jevišti masky, loutky, stroje, stíny, živá muzika.
Dvojice bizarních ztroskotanců rozehraje v završujícím velkolepém gestu fantaskní road-movie plnou černého humoru, krutosti, něhy i podmanivých poetických obrazů.
Věnováno těm, kteří žijí navzdory překážkám vlastního těla i nepřízni osudu.
Inscenace získala Cenu města Plzně na festivalu Skupova Plzeň 2024 (Cena za masky k inscenaci) a je součástí cyklu Provokující divadlo.
Námět, scénář, režie a hudba: Pavla Dombrovská s přispěním Luďka Vémoly
Scéna, rekvizity, světla a zvuk: Luděk Vémola s přispěním Pavly Dombrovské
Masky a loutky: Jakub Růžička
Hrají, zpívají, svítí a zvučí: Pavla Dombrovská a Luděk Vémola
Pro diváky od 12 let
Délka představení: 50 minut
Herbert George Wells napsal svůj román Válka světů již v roce 1898. Přesto jej francouzský list Le Monde zařadil na svůj seznam 100 nejdůležitějších knih 20. století (jedná se tak o vůbec nejstarší dílo na seznamu). Což jen dokládá význam tohoto románu, který ovlivnil podobu vědecko-fantastické literatury na celé dekády dopředu, inspiroval řadu dalších tvůrců a oslovil několik generací čtenářů na celém světě. Wellsův dramatický příběh o invazi Marťanů se dočkal také řady filmových a televizních zpracování v čele s hollywoodským trhákem z roku 2005 v režii Stevena Spielberga.
Nejslavnější a také nejkontroverznější adaptace románu však nevznikla ani pro televizi, ani pro filmové plátno, nýbrž pro rozhlas. Na svědomí ji měl autorův téměř jmenovec – režisér Orson Welles. Ten pro americkou stanici CBS připravil rozhlasovou inscenaci odvysílanou 30. října 1938, což je zároveň den, který je v samotné knize uváděn jako den počátku invaze. Tato skutečnost spolu se sugestivním Wellesovým zpracováním, které bylo celé stylizováno do podoby živého zpravodajství z invaze (sám režisér v něm účinkoval v roli fiktivního reportéra), vedla k tomu, že mezi posluchači na řadě míst USA vznikla panika, protože uvěřili, že k invazi skutečně právě dochází.
Wellesovi tato rozhlasová inscenace přinesla jak řadu potíží s úřady, tak celosvětový věhlas a popularitu. Jednalo se o první zpracování fenoménu moci nově vznikajících masových médií, jejich schopnosti vytvářet klamné sugestivní obrazy, manipulovat realitu a ovlivňovat jednání a smýšlení velkých skupin obyvatel. Tedy fenoménu, který je nám dnes po téměř sto letech na jednu stranu již více než dobře známý, vůči kterému se ovšem na druhou stranu s rozvojem sociálních sítí či umělé inteligence zdáme jako společnost čím dál bezbrannější.
Pojďte s námi prozkoumat svět, v němž už skoro není možné odlišit fikci od reality. Svět, ve kterém nic nemusí být tak, jak se zdá. Náš svět.
Námět: H. G. Wells
Scénář: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Scénografie: Kamil Bělohlávek
Hudba: Daniel Čámský
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Hrají: Milan Žďárský, Dominik Linka, Pavla Lustyková, Barbara Jarkovská Humel, Jan Čipčala
Pro diváky od 11 let
Délka představení: 60 minut
A sláva mu! On je pašák! Piškumpré a krucajdá! A šupajdá a hojaja! Zdar! Zdar! Zdar!
Jsme mladý žertuznalý soubor z Moravy. A hrajeme divadlo, vy ponravy!
Autor hry: Šimon Kyjovský a Martin Trecha
Režisér: Šimon Kyjovský
Scénografie: soubor
Loutky: Martin Trecha
Hudba: Martin Trecha, Jaroslav Ježek, Jiří Voskovec, Jan Werich
Hrají: Martin Trecha, Šimon Kyjovský, Patrik Břečka, Tereza Janečková, Tereza Parobková, Marie Kolaříková, Andrea Kozumplíková, Sára Motyčková
Pro diváky od 15 let
Délka představení: 45 minut
Moudrá Baba Jaga, její sestry a Kostěj Nesmrtelný střeží Meč moci nejmocnější, posvátnou pojistku míru. Ale jednoho dne někdo Kostěje přelstí, zmocní se Meče a nastane kruté válčení. Kdo nastolí konec tohoto nesmyslného krveprolévání?
Poslechněte si příběh o veliké lásce Ivana bohatýra a Marji Morevny krásné carevny. O lásce, která překoná všechno zlé a temné. A právě v tomto příběhu onen tajemný Meč moci nejmocnější hraje klíčovou roli.
Akční loutková podívaná na motivy ruských lidových pohádek.
Autorský tým: Lukáš Bouzek, Jaroslav Čermín Noga, Kieren Alexander, Tereza Černohorská, Dora Bouzková
Projekt finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, Magistrát hl. m. Prahy, MČ Praha – Nebušice
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 50 minut
Neobyčejná pohádka o hluboké bratrské lásce a zlatém jablku, které léčí všechny nemoci a trápení. O lodičce ze světla, zlatém obláčku a mostě z měsíčního třpytu.
…Už se nám pohádka spřádá, stane se, co má se stát. To se stane, co má být, osud spřádá zlatou nit.
Napovíme vám, jak uchopit to, co je v životě nevyhnutelné a těžké, jak si poradit s emocemi, které se v těchto chvílích objevují.
Autor předlohy: Katarzyna Jackowska - Enemuo
Režie a adaptace: Dora Bouzková
Dramaturgie a překlad: Lena Pešák
Výprava a loutky: Tereza Černohorská
Hudba: Daniela Sedláčková
Výroba loutek: Pavel Skorkovský
Kostýmy loutek: Ivana Kolondrová
Hrají: Ewa Kus, Daniela Sedláčková
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 50 minut
vyrobím díru
abych z ní mohla čouhat
jsem zvědavá, kdo zakopne
Autorská objektová inscenace. Krátký vhled do přírodních procesů, tichého sbližování i zárodků konfliktu ve společenství věcí jako je Hlídka, Lokomotiva, Roura, Velryba, Stojan, Mýtinka, Hnízdo, Ťápoty, několik druhů Naběraček, tři Antény, Věznice, Berta, Houpačka, Ufo, Neklidná vejce a nebo Květina-Měsíc.
Kam doťapá a kde se rozloží Mýtinka?
Jak dlouho potrvá vylovit Hnízdo ze zašpuntované kaluže?
Jak si vyměnit pohled s Hlídkou, která přišla o oko?
Roura zpívá ukolébavku, Lokomotiva bydlí ve Věznici, Velryba klade vajíčka a trochu se zlobí. Antény neruš. Ulov pírko, připrav konvici, a teď opatrně – je třeba vymezit přistávací plochu pro Květinu-Měsíc.
Koncept, účinkuje: Berta Doubková
Dramaturgie, hudba: Jan Froněk
Technologická spolupráce: Viktor Prokop, Petr Sychra
Poděkování: Robert Smolík, Tomáš Procházka
Inscenace vznikla jako semestrální práce studentů KALD DAMU v Praze.
Pro diváky od 15 let
Délka představení: 30 minut
10. 11. 2024 v 14:00, Minor / ponorka
10. 11. 2024 v 17:30, Minor / ponorka
Hravá inscenace o každodenních příhodách současných dětí, které každý zná a mnohokrát zažil. Kolektivní autorská adaptace na motivy knihy Ester Staré A pak se to stalo! Uvidíte něco, co jste ještě neviděli, ale stokrát slyšeli!
Jaké nesmysly vám říkali rodiče, když jste byli děti? Že když budete pít hodně vody, usadí se vám v břiše žáby? Že když si nebudete čistit uši, vyroste vám z nich strom? A když sníte žvýkačku, zalepí se vám střeva? Překročíte hranici toho, co ostatní považují za správné… A pak se to stane! Věci, kterými strašíme děti ve snaze je vychovávat, nabývají občas velmi bizarních rozměrů. A v naší inscenaci to platí stonásobně. Co kdyby se to skutečně stalo? V neučesaných vláskách si vši stavějí obří paláce a pagody. Ze špinavých uší roste pozoruhodná dřevina. A co teprve, když začneme myslet kolenem…
Režie: Veronika Trokšiarová
Dramaturgie: Vendula Borůvková
Scénografie a loutky: Laura Černáková
Hudba: Matej Sloboda
Hrají: Eliška Borisová / Hana Šimková, Sabina Šlachtová / Kristýna Burantová, Gabriel Kulíšek / Štěpán Przezwiecki
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 50 minut
Volně převyprávěný dobrodružný román sira Arthura Conana Doyla. Vlastně takový Jurský park, jenže sepsaný sto let před natočením slavného filmu. Výprava do nitra Amazonského pralesa přinese zajímavá zjištění – nebo ne?
Bažantova loutkářská družina posledních deset let sázela na meotar. Na základě ponouknutí Kristýny a Terezy se však tentokráte vydala do mnohem méně bezpečných vod divadla bez zpětného projektoru. Je až překvapující, jak je to těžké!
Autor: Tomáš Hájek
Literární předloha: sir A. C. Doyle, dle stejnojmenné knihy vydané nakladatelem Emilem Šolcem, 1930
Dramaturgická úprava: Tomáš Hájek
Režie, scénografie: Tomáš Hájek
Hrají: Edward Malone a všichni další / Tomáš Hájek
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 30 minut
Vážení a milí,
za malou chvíli otevřu svůj kufr plný starých, zdánlivě všedních věcí. Sbírám totiž vše, co lidi ztratí, nebo vyhodí. Všechny věci opráším, ometu, utřu z nich prach….. a potom ach…. naslouchám jejich příběhům.
Přijďte dnes na můj čaj o páté, to budete koukat!
Vaše Boženka
Loutkový kus pro jednu herečku, jednoho hudebníka a kufr starých věcí.
Režie, dramaturgie: Dora Bouzková a Jiřina Vacková
Hudba: Dominik Renč
Scéna a loutky: Zuzana Nováková Hilská
Hrají: Jiřina Vacková, Dominik Renč
Tento projekt finančně podpořili: Hlavní město Praha, Ministerstvo kultury ČR, MČ Praha – Nebušice
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 40 minut
Malí i velcí návštěvníci festivalu mohou prozkoumat různé přírodní materiály a pod vedením kostýmní výtvarnice a scénografky Eriky Čičmanové vyzkoušet, jak úchvatné je vyrobit si vlastní loutku. „Pro děti je přirozené, že pracují rukama. Zkoumají různé materiály a to, co se s nimi dá dělat. Často je pak používají jinak, než je běžné,“ říká Erika a do víkendové dílny zve i dospělé návštěvníky.
Během letošního Přeletu nad loutkářským hnízdem se uskuteční odborné kolokvium zaměřené na proměny současného loutkářství a to, jak se tyto změny odráží v teoretické a recenzentské praxi. Diskutovat budou odborníci z Česka, Slovenska, Polska, Chorvatska, Slovinska a Ukrajiny a hlavním cílem je porovnat vzájemnou zkušenost s terminologickým aparátem, který je při psaní a přednášení o loutkovém divadle potřeba, a posledních letech prochází zpochybňováním a nutnou revizí.
Kolokvium pořádá Spolek pro vydávání časopisu Loutkář a Ústav pro výzkum a studium divadla alternativního, loutkového a divadelní tvorby ve specifických skupinách Divadelní fakulty AMU.
8. 11. 2024 v 10:30, Vzlet
Čtvrtek 7. 11. 12.00 / Vzlet / kavárna
Jak psát o loutkovém divadle – Komunikace závažných společenských témat skrze loutkové divadlo.
Pátek 8. 11. 14.30 / Vzlet / kavárna
Jak psát o loutkovém divadle – Amatérská loutková scéna – proč ji profesionální divadlo potřebuje?
Sobota 9. 11. 14.30 / Minor/ Bar loutka
Jak psát o loutkovém divadle
Neděle 10. 11. 13.00 / Minor / Bar loutka
Jak psát o loutkovém divadle – Kritika a loutky: aktuální stav psané reflexe
8. 11. 2024 v 14:30, Vzlet / kavárna
9. 11. 2024 v 14:30, Minor/ Bar loutka
10. 11. 2024 v 13:00, Minor / Bar loutka