Jak se stát nesmrtelným? Existuje na to TRIK!
Divadelní představení, které je poctou světu kouzel, filmu a imaginace.
Inscenace je inspirována pozoruhodným životním příběhem a dílem průkopníka kinematografie Georgese Mélièse. Zavede diváky do lákavého prostředí kouzelníků, triků a magie. Kouzelnické triky, které Méliès dokázal jako první neuvěřitelně nápaditým způsobem využít ve filmovém médiu, si dodnes zachovávají svou výtvarnou poezii. A především mají mnoho pokračovatelů. Na Méliésův svět plný bezbřehé imaginace je dokonce i smrt krátká, neboť celuloid, iluze a fantazie jsou zbraně, které snad mohou i Zubatou porazit... Nebo ne? To se dozvíme na konci cesty fascinujícím životním příběhem největšího filmového kouzelníka všech dob.
Režie: Jiří Havelka, výprava: Marek Zákostelecký, dramaturgie: Dominika Špalková, hudba: DVA, hrají: Johana Vaňousová, Dušan Hřebíček, Jan Popela, Luděk Smadiš, Redy Vávra
Vhodné od 7 let.
Délka představení: 50 minut
Jednoduchý příběh je inspirován motivy z obrázkové knížky německého autora Freda Rodriana a vypráví o oblačném beránkovi, který spadl z nebe. Na zemi se ho ujme malá holčička a chce mu pomoci dostat se zpátky na oblohu. A jelikož na nedaleké louce stojí i malá pouť, je nasnadě, že pokusy o beránkův „transport“ zpět na modré nebe budou mít takřka cirkusový charakter! Silák artista, balónky plněné héliem, či dokonce výstřel cirkusovým dělem? Který způsob bude ten pravý, aby beránka v pořádku vrátil k jeho kamarádům na oblohu?
V inscenaci se užívá naprosté minimum slov, živá muzika a na konci se děti mohou samy zapojit do dění na jevišti formou malé loutkové herny.
Předloha: Fred Rodrian, autor: Vít Peřina a kolektiv, režie: Michaela Homolová, výprava: Robert Smolík, hudba: Filip Nemohla Kvartet, hrají: Diana Čičmanová, Barbora Kubátová, Filip Homola, Adam Kubišta
Vhodné pro předškolní děti, doporučený věk 2 - 4 roky.
Délka představení (včetně závěrečné herny): cca 45 minut
Inscenace o tom, jak prožít čas, aby ho nebyla škoda.
„Soubor Rámus je odevždy – a ve své nynější rodinné podobě snad ještě vyhraněněji – zaměřen na témata, která cítí v dané chvíli jako naléhavá. Tentokrát už titulem naznačuje, že půjde o čas, přesněji o jeho nedostatek. Jeden spěchá na oslavu, druhý na záchod, třetí na rozhlednu, čtvrtý a pátý do práce – ale když jsou přinuceni odehrát každý svou pohádku, v zájmu spravedlnosti si hodí kostkou o pořadí a pak si vždy, když na ně přijde řada, toutéž kostkou vylosují, kolik minut mají v daném kole k disposici, než zazvoní nemilosrdné kuchyňské minutky…“ (Luděk Richter, Loutkář 4/2014)
Soubor založila Zdena Vašíčková v roce 1989 při ZUŠ v Nýřanech. Nyní se jedná spíše o rodinné divadlo, které hraje, protože je to baví.
Autor: Daniela Fischerová, dramatizátor: Zdeňka Vašíčková, režie, scénografie, loutky: soubor, hrají: Jarmila Parčiová, Jan Truhlář, Klára a Martin Lukášovi, Tereza Lukášová a Zdeňka Vašíčková (osvětlovač)
Vhodné od 12 let.
Délka představení: 35 minut
Vtipně i vážně laděný příběh chlapce, který uniká před drtivou autoritou do světa vlastní fantazie.
Tanečník a performer Duda Paiva sklízí velké úspěchy po celém světě a v Ostravě je pravidelným a nejpopulárnějším účastníkem mezinárodního festivalu Spectaculo Interesse. Jeho Marvin se poprvé objevil na jevišti v roce 2000, v podobě tanečně pohybového duetu Dudy Paivy a choreografa Mischy van Dullemena. Jeho rozvinutou verzi, obohacenou novými technikami moderního tance a animace objektů, jimiž se Duda Paiva soustavně zabývá, je možné zhlédnout v provedení herců Divadla loutek Ostrava a hosta Filipa Staňka z baletu NDM.
Režie, choreografie a výprava: Duda Paiva a Mischa van Dullemen, hudba: Michal Sedláček, dramaturgická spolupráce: Matěj Samec, hrají: Filip Staněk j. h., Eva Baláková, Lenka Pavlíčková, Ondřej Beseda, Ivo Marták, Jiří Krupica
Vhodné od 10 let.
Délka představení: 65 minut
Inspirací pro inscenaci Den osmý se staly nejstarší písemné zmínky lidské historie - fragmenty mýtů oblasti starověkého Blízkého východu, texty Sumerů, Akkadů, Chetitů, Ugarytů či Izraelců odkazující nejen k počátkům lidské civilizace, ale i k věčnému základu, který tvoří podstatu lidského rodu, společnosti i jednotlivce bez ohledu na dobu, kulturní odlišnosti a historické pozadí.
Dramatizací a přetavením původních mytologických motivů vznikla inscenace spojující prvky fyzického a loutkového divadla za doprovodu živé hudby. Jde o příběh o dvojznačnosti lidského bytí. O touze člověka po nesmrtelnosti a překonání pozemského údělu na jedné straně, na straně druhé o jeho trvalé inklinaci k nízkosti, přízemnosti, závisti, strachu a zlobě.
Režie: Pavel Štourač, výroba loutek: Helena Štouračová, Michal Puhač, kostýmy: Helena Štouračová, hudba: Alessandro La Rocca, hrají: Zuzana Smolová, Kateřina Šobáňová, Mariana Tucci, Martin Janda, Michal Puhač, Alessandro La Rocca, light design: Christoph Siegenthaler
Vhodné od 15 let.
Délka představení: 70 minut
Barokní kázání s květnatou mluvou.
Nejčastějšími stylovými prostředky jsou opakování a hromadění epitet, symbolů a emblémů, alegorií a metafor. Bajky a pohádky zprostředkovávají ponejvíce morální učení.
Červená karkulka je známá pohádka o setkání mladé dívky s vlkem. Tento příběh se během své historie velmi měnil. Nejstarší známá tištěná verze (Le Petit Chaperon Rouge) pramení z francouzského folklóru 17. století, byla vydána v roce 1697 ve sbírce „Pohádky mé matky husy“ Charlese Perraulta. Tato verze byla daleko temnější a také daleko zřetelněji moralizující než ty pozdější.
Děvčátko a slečny je trojice mladých dam z jaroměřských zuškových souborů, která si vybrala žánr kázání, spojila ho s pohádkou Červené karkulky v původním znění Ch. Perraulta a za doprovod zvolila muzikanta s barokní gambou.
Autor: Charles Perrault, B. H. J. Bílovský, překlad: František Hrubín, dramatizátor a režie: Jaroslava Holasová a soubor, scénografie a kostýmy: soubor, hudba: Jan Holínský, hrají: Kateřina Prášilová, Monika Němečková, Edita Valášková a na gambu Jan Holínský
Vhodné od 12 let.
Délka představení: 40 minut
Hned jak přišel na svět, bylo jasné, že je „jiný“. To, co mu příroda ubrala na kráse, přidala mu na vytrvalosti a odvaze vydupat si své místo na zemi.
Příběh koně, který žil pro jeden okamžik – pro lásku.
Autoři: Peter Tilajčík, Katarína Aulitisová, na motivy L. N. Tolstého, výprava: Ivana Macková, výtvarné vedení: Markéta Plachá, režie: Katarina Aulitisová, Peter Tilajčík, hraje: Peter Tilajčík (2. roč. Mg Kbt Všmu)
Vhodné od 15 let.
Délka představení: 40 minut
Představení se uskuteční s laskavou podporou Slovenského institutu v Praze.
Pohádka s loutkami a živou hudbou pro malé diváky.
Svět je jako gramofonová deska a otázkou je, do jaké dráhy se jehla zarazí. Když k Jeskyňkám, tak jste Smolíček... Však to znáte, poslouchat rodiče je někdy těžké, zvlášť, když je táta jelen. Ke všemu trochu staromódní, který neumí připravit pořádnou oslavu s tancem a dortem. Koho by bavilo být na své narozeniny sám? A Jeskyňky jsou tak dobré tanečnice, ach...
Projekt vznikl s laskavou podporou Hlavního města Prahy a MKČR.
Režie: Jakub Vašíček, scénografie: Kamil Bělohlávek a Tereza Vašíčková, hrají: Johana Vaňousová, Dominik Linka, Jakub Vašíček, alternace Jakub Skála
Vhodné od 6 let.
Délka představení: 45 minut
Sedm slabostí, sedm hříchů, sedm smluv podepsaných vlastní krví – sedm příběhů k poučení i pro zasmání!
BUM, BUM, BUM, ctěné publikum! I do vašeho města zavítal principál Kumpáno a jeho proslulé putovní divadlo, které zdejšímu veleváženému obecenstvu předvede veleslavný spektákl o sedmi smlouvách uzavřených se samotným ďáblem! Sedm slabostí, sedm hříchů, sedm smluv podepsaných vlastní krví! Kolik duší odnese si čert? Pro koho si ještě přijde? Neboť Peklo – to jsou třeba také příliš snadno a rychle vyplněná přání.
Kumpáno cestuje od města k městu se svým úspěšným představením o sedmi hříšnících, kteří zaprodali svou duši ďáblu. Kdo ale ví, jak on sám přišel ke své slávě… krvavá ranka na prstu se ne a ne zhojit. Stane se nakonec vysmívaná Elfrída jeho Markétkou?
Hra, jež je inscenována jako „divadlo na divadle“, byla inspirována seznamem sedmi smrtelných hříchů (Chamtivost, Lenost, Obžerství, Chtíč, Závist, Hněv, Pýcha) faustovskou legendou a po duchu i Felliniho filmem „Silnice“.
Autoři: Tomáš Jarkovský – Jakub Vašíček, režie: Tomáš Dvořák, výprava: Dana Raunerová j.h., dramaturgie: Pavel Vašíček, hudba: Michal Vaniš, hrají: Milena Jelínková a Petr Borovský
Vhodné od 9 let.
Délka představení: 60 minut
Stínoherní pokus o temnou povídku Michaila Bulgakova v podání Tomáše Hájka.
Téměř 150 let od založení ponikelského ochotnického divadla živých herců se vracíme obloukem k jeho bájnému zakladateli – potulnému loutkoherci Bažantovi. V úctě k otci zakladateli jsme zatím uvedli tyto loutkářské pokusy: Jenovefa a ukázky Fausta a Dona Šajna (2010), Faust (2012), Eleazar Bernard Kübeli (2012), Nelkej, Čechie! (2013), Zmatek nad zmatek (2013).
Autor: Michail Bulgakov, dramatizátor, režie, scénografie, loutky: Tomáš Hájek, hraje: Tomáš Hájek
Vhodné od 15 let.
Délka představení: 25 minut
Loutková opera W. A. Mozarta ve stylu barokního loutkového divadla pro jednu operní zpěvačku, jednoho herce, jednoho loutkáře a klavírní doprovod.
Scénář, ve kterém se Mozartova tříhodinová opera přeměnila na loutkové představení, připravili herec Petr Vacek a loutkář Milan Hugo Forman pro projekt Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. Syntézu opery, činohry a loutkového divadla by nebylo možné vytvořit bez Miroslava Kořínka, který operu upravil pro klavír a čtyři hlasy. Hudební stránku představení povyšuje nádherný a nadějný mladodramatický soprán Adély Škopkové, studentky katedry zpěvu hudební fakulty AMU. Za klavírem se střídají David Noll a David Hlaváč. Historické loutky a loutkové divadlo, které zapůjčil ze své sbírky Milan Forman, upravil řezbář Ivan Hudičák.
Autoři textu: Petr Vacek a Milan Forman, námět: W. A. Mozart, hudební adaptace: Miroslav Kořínek, režijní supervize: Kateřina Melenová, scéna: Daniela Klimešová, řezbářská a výtvarná spolupráce: Ivan Míša Hudičák, produkce: Andrea Melušová, hrají: Petr Vacek, Milan Hugo Forman, Adéla Škopková / Zuzana Seibertová, David Hlaváč / David Noll
Vhodné od 5 let.
Délka představení: 70 minut
Pohádková ukolébavka inspirovaná knihou Petry Kubáčkové O andělovi, noční můře, statečném medvídkovi, hodném slonovi, opici a divoké huse a nespícím Toníčkem.
Tato inscenace, lehoučká jako pírko, navazuje na evropský trend tvorby pro děti od nula do tří let nazývaný Theatre for very young (tzv. divadlo pro nejmladší). Představení nabízí dětem první kontakt s divadlem – je interaktivní, respektuje jeho potřeby a citlivě ho uvádí do světa zvuků, hlasů, pohybů, dotyků, loutek.
Projekt vznikl s laskavou podporou Hlavního města Prahy a MKČR.
Projekt dále podpořili také DAMU a Nadace Život umělce
Koncept, režie: Monika Kováčová, scénografie: Zuzana Vítková, hrají: Lucie Valenová a Dan Kranich
Vhodné pro děti od 10 měsíců do 3 let a jejich rodiče.
Délka představení: 35 minut (po představení si děti mohou zahrát s loutkami použitými v inscenaci)