Představením Marnotratný syn skončil v neděli 7.11. večer 20.ročník Přeletu nad loutkářským hnízdem. Bohatý program letošního ročníku obsahoval kromě třinácti představení, seminář "Současné české loutkové divadlo v evrospkém kontextu" s mezinárodní účastí, výstavu "20 let s Přeletem", i dvě tvůrčí dílny pro dětské diváky. Oborovou cenu ERIK udílenou letos již po čtrnácté získalo Divadlo Alfa za inscenaci James Blond autora Vítka Peřiny, v režii Tomáše Dvořáka, výpravě Marka Zákosteleckého, s hudbou Vratislava Šrámka a v dramaturgii Pavla Vašíčka.

Divadlo Alfa, Plzeň
Hry lidových loutkářů: DON ŠAJN a JOHANES DOKTOR FAUST

Úprava: J.V.Dvořák, P.Vašíček
Režie, výprava a loutky: T. Dvořák
Hudba: J. Koptík

Plzeňské Divadlo Alfa představí na festivalu inscenaci poskládanou ze dvou nejznámějších her lidových loutkářů. Tři herci za pomoci originálních loutek vytvořených z nejrůznějších předmětů denní potřeby rozehrají příběh o „donu Šajnovi“, který svým námětem vychází ze španělské pověsti o svůdci žen donu Juanovi a příběh o doktoru Faustovi, učenci, který svou duši upsal ďáblu.

statutární divadlo

www.divadloalfa.cz

Hrají: Vladimír Sosna, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Tomáš Froyda

Délka představení: cca 60 minut
Doporučeno pro diváky od 9 let

Vstupné: 80,- / 120,- Kč

Hrálo se 5. 11. 2010 v 18:00
Naivní divadlo Liberec
NEKLAN.CZ aneb ZE STARÝCH POVĚSTÍ ČESKÝCH

Autor: Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Výprava: Kamil Bělohlávek a Tereza Venclová
Hudba: Ondřej Müller

Inscenace Naivního divadla vychází ze všeobecně známých českých pověstí, které však interpretuje ze zcela nového a vtipného pohledu. Soustřeďuje se především na osobnost knížete Neklana z rodu Přemyslovců, bájného potomka Přemysla a Libuše. Tato inscenace vznikla ve spolupráci herců Naivního divadla a absolventů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. “Když kníže Křesomysl odešel na věčnost, nastolen na Vyšehradě Neklan. Ten vládl všemu českému plemeni moudře a mírně...” Těmito slovy začíná Alois Jirásek svou pověst o Lucké válce, která se rozpoutala v Čechách za vlády bájného knížete Neklana. Neklan byl vychováván po vzoru slavných a “pověstných” předchůdců. Měl být panovníkem moudrým jako Praotec Čech, silným jako Bivoj a odvážným jako Horymír. Všechny tyto vlastnosti pak měl zúročit ve válce s Lučany, kteří pod vedením mocichtivého vojvody Vlastislava zle na Čechy dotírali. Avšak v rozhodujícím okamžiku, kdy měl Neklan stanout v čele svých vojsk, aby je vedl proti Lučanům na obranu české země, kníže zcela zklamal. Náhle jsou mu k ničemu průpravy ve vojenské taktice i kvalitní zbroj… Vypráví se, že za jeho selháním stála obyčejná lidská zbabělost. Ale co když tomu bylo krapet jinak?

Hrají: Miroslava Bělohlávková, Veronika Košvancová – Khomová, Tomáš Bělohlávek, Tomáš Holý, Filip Homola, Marek Sýkora, Ondřej Švec

statutární divadlo

www.naivnidivadlo.cz

Délka představení: cca 60 minut
Doporučeno pro diváky od 12 let

Hrálo se 5. 11. 2010 v 19:30
Divadlo Minor, Praha
MOJE PRVNÍ ENCYKLOPEDIE

Scénář a režie: Jiří Adámek
Výprava: Kristýna Täubelová
Hudba: Jan Matásek

V této inscenaci, která se inspiruje obrázkovými knihami pro nejmenší, diváci, spolu se svým průvodcem panem Světýlkem „listují“ jednotlivými encyklopedickými hesly. V příbězích postav dětem dobře známých z běžného života (sportovkyně, paní doktorka, pan výpravčí, slavný zpěvák) hravou formou poznávají okolní svět. Lehce didaktická a výtvarně strhující podívaná je doplněna spoustou písniček.

Po skončení představení mají někteří z dětských diváků možnost vyrobit si a odnést vlastní loutku v dílně Miroslava Trejtnara, která potrvá cca do 14:30 hodin. Kapacita účastníků je omezena.

Hrají: Barbara Humel, Naďa Husáková, Vendula Štíchová, Jan Matásek, Pavol Smolárik, Petr Reif, Petr Vančura

SD

www.minor.cz

Délka představení: cca 50 minut
Doporučeno pro diváky od 3 let

Vstupné: 100,- / 150,- Kč

Hrálo se 6. 11. 2010 v 10:00
Spolek loutkářů Vozichet, Jablonec nad Nisou
ZLATÉ KUŘE

Autor předlohy: Vladimír Orlov
Překlad: Ladislav Pospíchal
Dramatizace, režie, scénografie a loutky: Jiřina Polanská
Hudba:Rudolf Hancvencl

Inscenace vypráví o tom, co se stane, když liška s vlkem, s vidinou snadného zisku, ukradnou a vysedí zlaté vejce a když k vylíhnutému kuřeti začne pojednou vlk cítit otcovskou náklonnost… Maňáskové představení plné hudby představil Spolek loutkářů Vozichet již na letošní amatérské loutkářské přehlídce v Chrudimi a v rámci našeho festivalu se s ním mohou seznámit i pražští diváci.

Hrají: Martin Zitko, Barbora Purmová, Kateřina Císařová

amatérský soubor


Doporučeno pro diváky od 4 let

Jednotné vstupné: 80,-/120,- Kč

Hrálo se 6. 11. 2010 v 14:00
Teatrotoč, Praha
TEPLO, TEPLEJI, NEJTEPLEJI

Teatrotoč zahraje aktuální pohádku o tučňácích, které navštíví ziskuchtivý podnikavec a zatáhne je do show pro turisty. Pod náporem automobilové dopravy na sebe Globální oteplování nedá dlouho čekat. Jak to dopadne s tučňáčky uvidíte v představení s loutkami, maskami, herci a reprodukovanou hudbou. Na závěr představení proběhne jednoduchá dílna pro dětské diváky.

Hrají: Dora Bouzková, Markéta Helebrantová, Mirek Trejtnar, Leah Gaffen, Johanka Trejtnar.

nezávislá skupina

www.teatrotoc.eu

Délka představení: cca 30 minut + 10 minut dílna
Doporučeno pro diváky od 3 let

Jednotné vstupné: 80,- Kč

Hrálo se 6. 11. 2010 v 15:00
Tate iyumni, Praha
VLNA

Námět a scénář: Aleš Kubita, Pavel Richta, Nikola Orozovič, Jakub Veverka, Vladimír Veselý
Režie:Vladimír Veselý
Scénografie: Vladimír Veselý, Michal a Martin Gabrielovi, Pavel Richta, Zdeněk Boháč, Michal Matouš, Zdeněk Hadrava
Loutky: Zuzana Veselá, Pavel Richta, Vladimír Veselý, Zuzana Auská, Marie, Michal a Martin Gabrielovi, Jakub Veverka, Eliška Kramperová
Kostýmy: Zuzana Kramperová, Zuzana Auská
Hudba:Aleš Kubišta

Amatérský loutkářský spolek Tate Iyumni (čteno „tate jumny“) je součástí skupiny Čtrnáctka z Prahy 1, která spadá pod organizaci Kondor a loutkovým divadlem se vedle dalších činností zabývá od roku 1999. Na festivalu se představí se svou autorskou – kolektivní inscenací „Vlna“. Tato loutková surfařská komedie se odehrává v prostředí přímořské a do detailů vykreslené pláže. Vypráví (nejen) o záchraně velryby, která uvízla na břehu, o barmanovi Mikovi, plavčici Barbaře a samozřejmě také o jedné velké vlně… Inscenace byla oceněna na letošní celostátní přehlídce amatérského loutkového divadla v Chrudimi, kde na sebe soubor upozornil již loni inscenací „Krvavé koleno“. Na našem festivalu se tento soubor představí již potřetí.

Hrají: Jakub Veverka, Nikola Orozovič, Michal Matouš, Pavel Richta, Zuzana Veselá, Zdeněk Hadrava, Pavel Vávra.

amatérský soubor


Doporučeno pro diváky od 10 let

Vstupné: 80,-/ 120,- Kč

Hrálo se 6. 11. 2010 v 17:00
Divadlo Trám, Svitavy
PORTRÉT

Autor předlohy: Nikolaj Vasilijevič Gogol
Překlad:Anna Nováková
Dramatizace: Michael Kadlec, Karel Šefrna
Režie, hudba a scénografie: Karel Šefrna
Loutky: Karel Šefrna, Peťka Svojanovský

Soubor tohoto divadla vznikl za účelem vytvoření inscenace „Portrét“. Za použití totemových loutek zpracovává jednu z groteskních povídek N. V. Gogola, ve které honba za penězi vede ke zmaření talentu a nakonec i k bláznovství.

Hrají:Veronika Jasanská, Michal Kadlec, Karel Šefrna, Pavla Šefrnová, Viktor Willant.

amatérský soubor


Doporučeno pro diváky od 10 let

Vstupné: 80,-/ 120,- Kč

Hrálo se 6. 11. 2010 v 18:30
Divadlo Arnošta, Praha
KUGELSTEIN!

Scénář a režie:Divadlo Arnošta
Scéna a loutky:Jan Kopecký
Hudba: Martin Švantner, Zuzana Smolová

Pražský soubor Divadla Arnošta se na festivalu představí divákům příběhem postaršího profesora v inscenaci „Kugelstein!“. Autorský kolektiv se volně inspiroval povídkou Woodyho Allena „Postava Kugelmasse“, ve které se prolíná svět stárnoucího muže se světem z Flaubertova románu „Paní Bovaryová“. "Lehce lechtivá tragikomedie o věčnosti mužské nevěry. Smutně stárnoucí filosof, který chtěl ještě něco cítit, podniká výpravu do světa kouzelného sexu (textu). Navýsost poučná moralita sondující do mužské duše (kalhot)."

Hrají: Martin Švanter, Zuzana Smolová, Jan Kopecký.

amatérský soubor

 

Délka představení: cca 50 minut
Doporučeno pro diváky od 15 let

Vstupné: 80,-/ 120,- Kč.

Hrálo se 6. 11. 2010 v 19:30
Naivní divadlo Liberec
TŘI PŘADLENY

Autor:bratři Grimové a Markéta Sýkorová
Režie:Zdeněk Peřina
Výprava:Jaroslav Doležal
Hudba: Miroslav Ošanec

Ve „Třech přadlenách“ navazuje Naivní divadlo na poetiku své starší inscenace „Jak Kuba chodil za Markytou“. Také zde jediná herečka provází diváky příběhem o třech přadlenách pouze pomocí několika marionet z neomalovaného dřeva a jednoho skládacího stolku. Oficiální premiéra v v Liberci je plánována na konec měsíce listopad, diváci festivalu tedy mají jedinečnou příležitost shlédnout inscenaci v předstihu. Žily byly v jednom domku jedna máma se svoji dcerou. Vlastně ony moc v jednom domku nežily, protože dívka byla tak neuvěřitelně líná, že ji máma neustále proháněla s koštětem nad hlavou kolem stavení, aby ji už konečně k nějaké práci přiměla. A právě v tu chvíli jela kolem náhodou královna z nedalekého zámku. Aby máma zamluvila, proč své dítě bije, řekla jí, že dcera je tak moc pracovitá, až ji musí takto od práce odhánět. Pořád by prý jen u kolovratu seděla a předla a předla a předla. K matčině smůle tato překotná výmluva královnu natolik zaujala, že si dívku hned odvedla na zámek. Zásoby královského lnu jsou totiž vskutku královské a navíc, co kdyby se z té sympatické pracovité dívenky vyklubala vhodná nevěsta pro prince?

Hraje:Markéta Sýkorová

statutární divadlo

www.naivnidivadlo.cz

Délka představení: cca 25 minut
Doporučeno pro diváky od 3 let

Hrálo se 6. 11. 2010 v 20:30
Divadlo Alfa, Plzeň
JAMES BLOND

Režie:T. Dvořák
Výprava:M. Zákostelecký
Hudba:V. Šrámek
Dramaturgie:P. Vašíček

Druhou inscenací, kterou se na letošním festivalu představí plzeňská Alfa je parodie na příběhy známého agenta Jamese Bonda. Románová postava tohoto „superšpióna“ vešla v širší známost především prostřednictvím mnoha filmových zpracování, a tak nejen Bond, ale i prostředí natáčení obdobných filmových „trháků“ se stalo hlavním inspiračním zdrojem zmíněné inscenace, která je v rámci festivalu uvedena v pražské premiéře.

Hrají: Martina Hartmannová, Tonda Procházka ml., Robert Kroupar, Blanka Josephová-Luňáková, Petr Borovský, Martin Bartůšek, Bob Holý

statutární divadlo

www.divadloalfa.cz

Délka představení: cca 60 minut

Doporučeno pro diváky od 12 let

Vstupné: 100,-/150,- Kč

Hrálo se 7. 11. 2010 v 11:00, Divadlo Komedie
Erik
2010
Divadlo Drak, Hradec Králové
JÁNOŠÍK

Režie:Jakub Krofta
Výprava:Marek Zákostelecký
Hudba:Jiří Vyšohlíd

Hradecké Divadlo Drak přiváží na festival inscenaci, která se odehrává ve škole, kde starší učitel vypráví svým žákům pravdivý příběh o slovenském Jánošíkovi a jeho dobrodružstvích. Tvůrci vycházejí primárně z historických faktů a snaží se odpoutat od vžitých stereotypů spjatých s tímto legendárním hrdinou. Příběh o Jánošíkovi je doplněn slovenskými zbojnickými písněmi.

Hrají:Jiří Kohout, Václav Poul, Redy Vávra, Filip Huml, Milan Žďárský, Pavel Černík, Pavla Lustyková, Ivana Bílková

statutární divadlo

www.draktheatre.cz

Délka představení: cca 55 minut
Doporučeno pro diváky od 12 let

Vstupné: 100,-/ 150,- Kč

Hrálo se 7. 11. 2010 v 15:00
Divadlo Jednoho Edy
ČERVENÁ KARKULKA: RODOVÉ PROKLETÍ

Autor: K. Filcíková, J. Vašíček, M. Bělohlávková
Režie: J. Vašíček a M.Bělohlávková
Dramaturgie: Kristýna Filcíková
Scénografie:Jitka Nejedlá
Hudba:Marcela Kaudelová

Tato inscenace vznikla jako součást projektu „5x o Červené karkulce“, který se uskutečňuje v rámci doktorandského studia na Katedře alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Cílem je představit příběh Karkulky určený vždy pro odlišnou věkovou skupinu diváků (od mateřské školky po dospělé). Na našem festivalu uvádíme Karkulku tzv. druhou v pořadí, která je určena dětem prvního stupně ZŠ a těm starším. …Milá dcero, myslím, že už jsi dost velká na to, abych ti mohla předat tento rodový poklad. Dostala jsem ho od své maminky, ta zase od své maminky a tak dál, kam až paměť našeho rodu sahá. Je to KOUZELNÁ ČERVENÁ KARKULKA. Dokud ji budeš mít na hlavě, nic se ti nemůže stát… A pamatuj si: nejproradnější, neukrutnější a nejlstivější za všech lesních zvířat, je Vlk!...

Hraje:Miroslava Bělohlávková

nezávislá skupina

Délka představení: cca 45 minut
Doporučeno pro diváky od 8 let

Hrálo se 7. 11. 2010 v 16:30
absolventi DAMU
MARNORATNÝ SYN

Autor a režie:Jan Jirků
Dramaturgie:Adéla Balzerová
Scéna: Kamil Bělohlávek
Kostýmy:Tereza Venclová
Hudba:Vratislav Šrámek

„Marnotratný syn“ je tragikomická inscenace o současném mladém autorovi televizních seriálu, kterého potkává neúspěch jak ze stran jeho uměleckých ambic, tak při hledání lásky a místa v životě. Mladý muž, Brouček, se vrací s neúspěchem do rodné vsi a na této své cestě potkává vlastní seriálové postavy. Uváděná inscenace vznikla jako druhá absolventská práce ročníku 2008/ 2009 Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU. Inscenace v současné době hostuje na Malé scéně pražského divadla Minor.

Hrají: Ondřej Bauer, Alena Bazalová, Diana Čičmanová, Michal Dudek, Petra Horváthová, Kristýna Hrušínská, Tomáš Javorský, Jan Jirků, Karel Kratochvíl, Anita Krausová, Marie Štípková.

nezávislá skupina

Délka představení: cca 80 minut
Doporučeno pro diváky od 14 let

Jednotné vstupné: 80,-/120,- Kč

Hrálo se 7. 11. 2010 v 18:00