Možná, že domov je všude tam, kde jsme my.
Projekt vstupující do krajiny i tradice.
Expedice za podstatou toho, co dělá domov domovem.
Autorské představení Dominiky Špalkové a Báry Ungerové pro rodiny s dětmi se odehrává ve speciálně upraveném karavanu, který je zároveň výtvarnou instalací.
Dominika: Doma je pro mě vroucí voda v konvici a puštěné rádio.
Bára: Doma je pro mě chleba s máslem.
A co je pro vás doma?
Hledaly jsme odpověď na otázku, co je vlastně domov a co ho tvoří. Vydaly jsme se na cesty, které vedly daleko na sever od našich domovů – mezi sopky a lišejníky na Island a až k Sámům a sobům na sever Norska.
Je domov místo, nebo pocit?
A mají i nomádi doma?
A mají i domádi noma?
Moetivi Karavan
MO = doma
MOE = vzorek, ornament
TIVI = opakování, rytmus
OET = chyba, výjimka
Autorky a performerky: Dominika Špalková a Bára Ungerová
Autorská spolupráce na začátku cesty: Lucie Dlabolová
Autorská spolupráce na konci cesty: Vendula Tomšů
Design: Barbora Ungerová
Scénografie: Vendula Tomšů
Hudba: Dva, Zrní, Kutya
Zvuk: Ladislav Mirvis Mirvald
Světla: Jiří Pirko Šmirk
Fotodokumentace: Jiřina Šmídová, Barbora Ungerová
Podpořeno: Fondy EHP – program Kultura, Ministerstvo kultury České republiky, Hlavní město Praha
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 40 minut
2. 11. 2023 v 16:00, před Vzletem
2. 11. 2023 v 18:00, před Vzletem
3. 11. 2023 v 15:00, před Vzletem
3. 11. 2023 v 17:00, před Vzletem
3. 11. 2023 v 19:00, před Vzletem
Les se probouzí. Houby rostou. Ten, kdo žije v lese, vyráží sklízet. Jen jedna malá houba nemůže vyrůst. Nemůže, nebo nechce? Ptá se ten, kdo ji chce sklidit. Chce, nebo musí? Nakonec nikdo nechce podlehnout strachu, ale také nikdo nechce být sám. Ani houba v lese.
Režie: kolektiv TMEL
Dramaturgie, hudba: Jan Froněk
Scénografie: Berta Doubková
Hraje: Antonie Rašilovová
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 30 minut
2. 11. 2023 v 13:00, Vzlet, klubovna
2. 11. 2023 v 16:00, Vzlet, klubovna
Dobrodružná výprava za zlatem lesa pro děti od 5 let.
Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Bojíte se rádi? Pojďte s námi na lov až do nejtemnějších hlubin lesa. Na lov lanýžů.
Lanýž je opravdový poklad. Král hub, drahokam lesa, diamant kuchyně. Jeho hledání je veliké dobrodružství. Jejich lovci jsou dva svérázní samorosti, kteří už prošoupali nejednu holínku. Les je jejich noční království. Svojí práci mají v malíku, ale vědí o lese všechno? Znají všechny pasti proměnlivé přírody, která je jejich druhým domovem? A kdo je tady vlastně doma?
Režie: Jiří Ondra
Scénografie: Tereza Bartůňková
Hudba: Marek Doubrava
Hrají: Pavol Smolárik, Richard Fiala a Jiří Ondra
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 45 minut
V dešti a větru se za noční jízdy ve světle mlhovek objevují větvičky keřů a naklání se do zatáček. Jemně tlučou o auto. Jedeme kolem mostu, pod nímž bydlí trol, kolem bezstřechých domů, kamenných plotů a zarostlých kopečků uprostřed ničeho. Krajinu si spíš představujeme podle Sineadina líčení, než že bychom ji viděli.
Hudebně-objektové vyprávění z krajiny obydlené příběhy. Z ostrova, kde se ovce barví na modro a na růžovo a kde prší zdola nahoru.
Stopování, přespávání, vyptávání, buskování, putování. A hodně deště.
Koncept, režie, perfomeři: Iva Ščerbáková, Markéta Labusová a Tomáš Zahrádka
Produkce: Jakub Philipp - studio Damúza
Inscenace vznikla za podpory AMU, Irského velvyslanectví v Praze a Nadace Nadání Josefa, Marie a Zdeňky Hlávkových
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 35 minut
2. 11. 2023 v 14:00, Vzlet, rohovka
Věděli jste, že československé loutkářství je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO? Je to tak! Českým a slovenským loutkářům, stejně jako jejich věrným divákům, se tak dostalo celosvětového uznání, čímž bylo završeno letité úsilí generací našich předchůdců. Současní čeští a slovenští loutkáři se proto nyní sešli, aby spojili všechny své síly, veškerý svůj um i to nejlepší ze svých tradic a tento významný úspěch společně oslavili. A jak jinak oslavit československou loutkářskou tradici, než premiérou zbrusu nové, přitom zcela tradiční a hlavně dokonale československé loutkové hry, neboli kusu? Nuže, dámy a pánové, zapsaný spolek českých a slovenských loutkářů uvádí tradiční československou loutkovou hru: Kašpárek a zbojník! Třicetileté výročí rozpadu Československa nabízí jedinečnou příležitost divadelně reflektovat mimořádný fenomén, jímž je ojedinělá blízkost dvou národů, které na 75 let spojily svůj historický vývoj a která nejspíš nemá ve světě obdoby. Jak ji ale vnímáme dnes? A jak ji dnes v obou zemích vnímá dětský divák, pro nějž je soužití ve společném státě již jen kapitolou v učebnici dějepisu? Po těchto otázkách chceme pátrat prostřednictvím autorské česko-slovenské inscenace, která na půdorysu původního příběhu ohledává různé podoby současného vztahu mezi Čechy a Slováky.
Scénář: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Režie: Šimon Spišák, Jakub Vašíček
Dramaturgie: Peter Galdík, Tomáš Jarkovský
Scénografie: Karel Czech
Kostýmy: Tereza Vašíčková
Hudba: Daniel Čámský
Hrají: Frederika Kašiarová, Pavla Lustyková, Milan Hajn, Šimon Dohnálek, Ĺubomír Piktor, Ĺuboš Janák
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 70 minut
V post-apokalyptické totalitní společnosti se hlavní hrdina rozhodne uprchnout z pracovního tábora. Čeká ho šťastný návrat domů, nebo ho systém nakonec semele?
Režie: Josef Neudeker
Dramaturgická úprava: Jakub Vaverka
Scénografie: Anna Hubená
Hudba: Josef Neudeker
Hrají: Martin Mlčouch, Danny Takieddin
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 25 minut
Maňásková groteska, původem z Anglie.
Judy vyzývá Punche, aby hlídal jejich uřvané dítě. Punch vše vyřeší po svém. Stejně tak, jako se následně vypořádá s Judy a dalšími postavami. Ovšem když nakonec přijde smrt, jde do tuhého. Jak to dopadne? Kdo ví.
Režie: Buchty a loutky
Loutky a scéna: Tereza Komárková
Hrají: Marek Bečka, Vít Brukner, Radek Beran
Pro diváky od 14 let
Délka představení: 20 minut
Tradiční velkolepá oslava výročí osvobození města Plzeň americkými vojsky na konci druhé světové války je v plném proudu. Ulice západočeské metropole jsou přeplněné nadšenými diváky. Nejvzácnějším hostem letošního ceremoniálu je známý superhrdina, Kapitán Amerika. Idylu slavnosti ale naruší děsivá zpráva ze skvrňanské hvězdárny. Na Plzeň se ohromnou rychlostí řítí obří asteroid. Ve městě propukne panika, kterou naštěstí okamžitě utiší přítomný Kapitán Amerika. On a jeho tým narychlo přivolaných superhrdinů se rozhodne Plzeň zachránit.
Jenže v plzeňském muzeu loutek se mezitím ke stejné záchranné misi horečnatě chystá i tým nejslavnějších českých a plzeňských hrdinů – klasických loutkových postav. Pod vedením výmluvného Kašpárka se do akce připravuje nezranitelný Bezhlavý rytíř, voděodolný Vodník a létající Čert. Místo do záchrany města se oba týmy k překvapení vyděšených Plzeňanů nejprve pustí do lítého souboje o to, kdo z nich bude mít právo Plzeň zachránit.
Autor: Vít Peřina
Režie: Tomáš Dvořák
Scénografie: Marek Zákostelecký
Dramaturgie: Vít Peřina, Petra Kosová
Hudba: V. Šrámek
Hrají: K. Franková, M. J. Hartmannová, L. V. Lupínková, R. Mašková, M. S. Bartůšek, P. Borovský, D. Horečný, T. Jereš, R. Kroupar, P. Vydarený
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 50 minut
V lese má všechno svůj pořádek. Každý tvor, každý strom a každá houba na ten pořádek dohlíží, dokud nepřijde člověk a nepřinese svůj nepořádek, svoje smetí. Pohádka o vynalézavosti, píli, lásce k přírodě a domovu. Skoro každý někde bydlí. Naše doma je tam, kde jsou naši blízcí, známí. Naše doma je tam, kde máme zázemí, kde se cítíme bezpečně, kde se můžeme ukrýt. Naše doma je tam, kde to známe – město, čtvrť, vesnička, krajina. Hrdinové příběhu Boban Vazba a pan Hladký jsou doma v lese. Mají tu svoje známé, sebe, můžou se ukrýt pod mech, chodit na houby. A tak o les pečují, krmí zvířátka a uklízí po nich bobky. Jenže ne každý je tak zodpovědný a pořádný. Ne každý se o společný domov stará. Co kdyby nám někdo udělal skládku v pokoji? Když se v lese objeví odpadková pevnost, není čas si nic rozmýšlet, Boban Vazba a pan Hladký musí vypátrat jejího stavitele a zatnout mu tipec!
Tvůrčí tým: Adam Páník, Tereza Havlová, Kateřina Bejčková, Anastázie Dobrodinská, Františka Jesenská, Boris Jedinák
Představení je v roce 2023 podpořeno Novou sítí z.s. v rámci programu Nová krev na scéně. Projekt je realizován s finanční podporou hlavního města Prahy, Ministerstva kultury České republiky, Státního fondu kultury České republiky, městské části Praha 7 a Motus z.s. – Divadla Alfred ve dvoře.
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 45 minut
3. 11. 2023 v 17:00, Vzlet, foyer
Pomalu objevujeme co všechno je Island. Jaký zvláštní pach tu má teplá voda, jak fouká vítr a jak brzy se stmívá. Tmavé bytosti z moře, které vylézají k majáku až když už všichni obyvatelé města spí. Polární záře se ukrývá za mraky, ale všichni víme, že tam někde tahle podivná entita je. Osamocené farmy na úpatí hor, ohromné ledovce. Tuleni. Zvláštní světlo, které v člověku vytváří pocit, že každá minuta zde je jedinečnější, než někde jinde. To všechno se učíme chápat a znát.
Autoři: Johana Bártová a Jakub Šulík
Hudba: Guðmundur Ari Arnald
Pro diváky od 8 let
Délka představení: 30 minut
3. 11. 2023 v 20:00, Vzlet, klubovna
3. 11. 2023 v 19:00, Vzlet, klubovna
3. 11. 2023 v 18:00, Vzlet, klubovna
Pohybově-objektová performance pro všechny od 4 let.
Naše Země je plná světů ve světech. Každý z těchto mikrosvětů žije svým jedinečným životem. Inscenace prostřednictvím mikropohybů, krajiny těla a hry s malými objekty zaostřuje naši pozornost na maličkosti, které často nejsou na první pohled vidět. Hravá a poetická inscenace prozkoumává křehkost naší existence.
Koncept: Jazmína Piktorová
Choreografie, interpretace: Jazmína Piktorová, Sabina Bočková
Dramaturgie: Mária Danadová
Vizuální spolupráce: Simona Gottierová
Hudba: Václav Kalivoda
Světelný design: Jiří Šmirk
Konzultace a výzkum: Monika Kováčová, Mária Danadová, Aleš Hrdlička, Alessandro Lumare a Simona Lobefaro – Segni mossi
Produkce: Wanda Kaprálová & ZDRUHESTRANY
Koprodukce: Studio ALTA Praha, Divadlo Drak Hradec Králové, Divadlo Piki Pezinok
Partneři: Studio ALTA, Centrum choreografického rozvoje SE.S.TA, REZI.DANCE Komařice, Studio TEP39, Punctum – Krásovka, Divadlo Drak, Slovenský inštitút v Prahe, Divadlo Piki, SNG Schaubmarov mlyn, CNK Záhrada Banská Bystrica
Projekt je realizován za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Statutárního města Brno a hlavního města Prahy. Nastudování tanečního představení podpořil z veřejných zdrojů formou stipendia Fond na podporu umenia.
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 45 minut
Velký. Obří. Grandiózní. Kolosální. XXXL. Hugely entertaining, Jumbo.
Největší slon v dějinách lidstva, a také jedna z prvních světových zvířecích celebrit.
Vidělo ho přes 15 milionů dospělých a 4 miliony dětí.
Byl známý díky své výjimečné velikosti a stal se miláčkem Velké Británie a později i Spojených států Amerických, kam byl odkoupen do cirkusu pana P. T. Barnuma.
Jak ho viděli fanoušci a jaký skutečně byl? Velký slon s velkými nočními můrami.
Pojďte nahlédnout do nitra slona, který nikdy nebyl sám, a přesto byl osamělý.
Lovci suvenýrů, Jumbisté, pro vás připravili nezapomenutelný jumbo zážitek.
Námět, režie: Anna Klimešová, Antonie Formanová
Scénografie, loutky: Mikoláš Zika, Jakub Šulík
Hrají: Antonie Formanová, Antonín Brukner, Arman Kupelyan
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 45 minut
Tramtárie volně navazuje na oblíbenou hudební inscenaci Libozvuky. Tentokrát se společně vnoříme do zázračné říše slov, barev, kouzel a smíchu. Někdo se zjeví, někdo proběhne, někdo něco zašpitá, zašeptá, zašplouchá a něco zmizí. Spí ryba ve stoje? Umí pavoučí žena vylézt po žebříku? Dovede bubnovat upírek? Pojďte se nechat unášet tím, co se kolem vás děje. Dovolit si blbnout a jít za samotnou hranici všedních dnů je hlavním východiskem k radostné a osvobozující hře, kterou společně prožijeme. Nádech, výdech a jedééém….
V inscenaci uslyšíte úryvky nonsensových textů a buďte si jisti, že si je Vaše děti zapamatují. Pozor! Verše jsou silně návykové!
Vřískejte brášulové
Čim falešnějc – tím lepšejc
Režie: Jiří Austerlitz
Dramaturgie: Iva Kopecká, Petra Zichová
Scéna a kostýmy: Kristýna Täubelová
Světelný design: Jan Komárek
Hudba: Marek Doubrava
Hrají: Josef Havelka, Vendula Holičková, Jan Hrovatitsch, Fedir Kis, Jiří Kniha, Bára Mišíková, Kateřina Neznalová nebo Hedvika Řezáčová, Matěj Šíma, Sára Vosobová
Pro diváky od 5 let
Délka představení: 55 minut
Kapela Holinky /Klezmer, balkánský, rusínský, ukrajinský, ruský a romský folklor/ - Muzikanti z Holinek, ač různého žánrového zaměření, setkali se na pražské hudební scéně, by sobě zahráli různou hudbu světovou. Svůj rozličný repertoár předvádějí na koncertech, snových představeních, v masopustních průvodech či jiných veselicích. Ve složení tuba, bicí, akordeon, klarinet a housle potěší každý večírek, jakož i podtrhnou romantickou situaci tzv. tanečního ploužení. Holinky jsou Kapela na vaše svatby i pohřby. Kapela koncertní i doprovodná.
Hrají:
Anežka Heinzlová – housle, zpěv
Matěj Heinzl – klarinet, zpěv
Šimon Janák – tuba, zpěv
David Lomič – akordeon, zěv
Jakub Šulík – bicí, zpěv
Pro diváky od 15 let
Délka představení: 60 minut
Dobrodružná pohádka o bitvě Franty Hlinomaze se skřety.
Už jste slyšeli, že se pod kladenským sídlištěm ukrývá prastará říše skřetů, do které se žádný člověk dosud neodvážil vkročit? Teda až na jednoho! Franta Hlinomaz jednoho dne přišel o svého nejlepšího přítele, kocoura Rudu. Říká se, že ho tenkrát skřeti odvlekli do podzemní říše. Naštěstí Franta byl zkušený dělník, takže se do skřetího doupěte prokopal sbíječkou a kocoura zachránil. Tak se to aspoň u nás povídá. Vydejte se spolu s Hlinomazem na dobrodružnou záchrannou misi do říše tmy!
Režie a dramaturgie: Petr Erbes a Boris Jedinák
Výprava: Jan Brejcha, Mikoláš Zika
Hudba: Tomáš Procházka
Hrají: Diana Hauptová, Štefánie Šubová, Radek Pokorný, Jiří Šponar, Jan Vejražka
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 60 minut
Divadelní inscenace pro děti, jejich rodiče a všechny, kdo rádi chodí na návštěvu.
Návštěva je pokusem ukázat věci zblízka. Zblízka se přiblížit okamžiku, kdy vzniká barva, cítit, jak se vpíjí do papíru, vidět, jak se drží štětec, jak klouže po ploše či jak se vzpírá. Jde o pohled na věci obyčejné a prosté, které však při přiblížení mluví jazykem zázraku. Inscenace vzniká jako rozhovor mezi malířkou a ilustrátorkou Veronikou Vlkovou a loutkářem a scénografem Robertem Smolíkem. Rozhovor na pomezí výstavy a divadla.
Tvůrci: Autorské dílo loutkáře Roberta Smolíka a malířky Veroniky Vlkové
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 60 minut
4. 11. 2023 v 14:00, Minor, ponorka
V inscenaci na motivy stejnojmenné balady Johanna Wolfganga Goetha, v níž otec spěchá v temné noci na koni lesem s dítětem, se tato jízda stává zoufalým soubojem s časem a soubojem s králem duchů symbolizujícím blížící se smrt.
Díky virtuální 360° technologii se ocitnete uprostřed dění a můžete prožít příběh zblízka, v celé jeho intenzitě a zoufalství.
Součástí virtuální prezentace je následná debata s tvůrci o právě zhlédnuté inscenaci.
Autor: Johann Wolfgang von Goethe
Režie: Monika Gerboc
Dramaturgie: Dominique Suhr
Výprava: Ewa Woźniak, Eva Farkašová, Rafał Budnik
Loutky: Rafał Budnik
Hudba: Daniel Špiner
Hrají: Hanna Daniszewska, Laura Waltz, Calum MacAskill, Camillo Fischer a Martha Stöckner (jako dítě)
Hlas krále duchů: Błazej Modelski
Pro diváky od 13 let
Délka představení: 25 minut + diskuse
4. 11. 2023 v 16:00, Minor, Bar Loutka
4. 11. 2023 v 20:00, Minor, Bar Loutka
Interaktivní představení plné světel, zvuků, atmosfér a nálad.
Červená a zelená. Fialová! Oranžová? Smíchej purpurovou a azurovou, a je tu modrá! Hluboká, nebeská. Z azurové a žluté vznikne zelená. Ta tě uklidní, vezme tě za ruku a řekne – pojď, vše je, jak má být. Žlutá tě rozdovádí. Bílá utiší. Černá je nicota, když Slunce vyhasne. Ale je v ní i záblesk! Vibrující a plný nekonečných možností.
Autoři: B. Mazúch, J. Brejcha, M. Zika
Režie: Braňo Mazúch
Světlo, zvuk: Roman Mračna, Vojtěch Chobot
Hrají: Dorota Grycz , Ewa Kus , Wanda Michałek , Jakub Tomoszek
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 50 minut
Koncert pro děti a jejich rodiče
Pestrá paleta barev, písní, nástrojů i žánrů...to na vás vybalí kapela pro děti Rozbal to! A rozbalí i ten obří dárek? Nechte se překvapit.
Rozbal to! je zbrusu nová kapela pro děti a jejich rodiče. Čtyři muzikanti, čtyři herci, řeka splněných přání…
Složení:
Pavol Smolárik (kytara, bas. ukulele, zpěv)
Petr Reif (kytara, ukulele, cajon, akordeon, zpěv)
Ondřej Nosálek (bas. ukulele, cajon, zpěv)
Jana Nosálková (piano, pozoun, zpěv)
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 60 minut
Inscenace inspirovaná grónskými mýty a zápisky Knuda Rasmussena.
Nic není tak daleko, jak se zdá…
A jaká je tvoje stopa?
Inuit tamarmik ajortuliaat nujarsuini takisuuni ipinngortarput. = Zlé skutky celého lidstva se jako špína zachycují v jejích vlasech.
Nussussaartoq = když nezamrzne moře
Režie a dramaturgie: Jarka Holasová a soubor
Hrají: Adam Koryta, Agáta Matesová, Anna Jirková, Eliška Novotná, Magdaléna Škodová, Matyáš Dörr, Vendula Povalilová, Viktorie Ulrychová a Zuzana Cejnarová
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 20 min
Veskrze vlastenecké fiktivní historické drama o hašení Národního divadla za účasti ponikelského sboru.
Režie, výprava, hraje: Tomáš Hájek
Pro diváky od 10 let
Délka představení: 25 minut
Rodinná inscenace inspirovaná dobrodružstvími cestovatelky Barbory Markéty Eliášové, která se roku 1912 vydala na svou první cestu kolem světa. Putovala vlakem přes celé Rusko do Vladivostoku. Odtud se plavila tři týdny parníkem až do Japonska, kde pracovala jako vychovatelka dětí anglického profesora a vyučovala na poštovní škole. Naučila se japonsky, jedla hůlkami, nosila kimono a stala se první evropskou absolventkou kurzu ikebany. Z Japonska putovala lodí do Ameriky, přes Chicago a New York se vrátila lodí do Prahy. Na cestu kolem světa se vypravila pak ještě čtyřikrát. Pokaždé zvolila jinou trasu. Poznala bohorovnost holandských kolonizátorů na Jávě, vitalitu a podezřelou bezstarostnost Australanů a o tom všem si psala deníky, články, cestopisy a romány.
Tygr v tísni připravil cestopisnou loutkovou inscenaci o dívce, která vyrůstala bez rodičů, ale dokázala samotu přetavit v samostatnost a splnit si sny v dobách, kdy ženy neměly ještě ani volební právo.
Režie: Zuzana Burianová
Dramaturgie: Marie Nováková
Hudba: Marek Doubrava
Výprava: Tereza Havlová
Hrají: Alžběta Nováková a Jiří Kniha
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 60 minut
Hororové balady na motivy Karla Jaromíra Erbena. Kdo vlastně trpí, když všichni umřou? Kdo vypráví příběhy, co po nás zůstanou? Kdo nám přinese kytici na hrob, když husar, vůz a kohout leží v koutě? Aneb tragédie pozůstalých. Příběhy plné protikladů tradičních balad a současného jazyka se mísí s reálnými zkušenostmi herců. Ti v přímém přenosu sdílejí svůj pohled na to, jak se Kytice promítá do současného života.
Několik balad zpracovaných ve zkratkovité podobě a hravou formou jsme převedli na jeviště, aby zaujaly mládež a zároveň ji dovedly k nadčasovosti Erbenova díla.
Režie: Petr Vydarený a kol.
Výprava: Tereza Vydarená
Dramaturgická spolupráce: Petra Kosová, Roman Černík
Hrají: Petr Besta, Dan Horečný, Robert Kroupar
Inscenace vznikla za finanční podpory Ministerstva kultury a Statutárního města Plzeň.
Pro diváky od 12 let
Délka představení: 50 minut
Dobrodružné putování dvou malých hrdinů pro všechny děti od 2,5 let a pro děti se zrakovým a sluchovým postižením.
Byla jednou jedna zahrada a vedle ní rostl starý strom. Na tom stromě se potkali malý lískový oříšek a malá zelená rosnička. Jednoho podzimního dne se vydají na výpravu do země, která pro ně je nová a neznámá. Cestou narazí na mnoho překážek a nástrah, které se jim společně podaří překonat. Objevují svět kolem sebe a nakonec najdou to nejdůležitější - cenu přátelství.
Pilotní projekt BDNR o inkluzivním divadle.
Scenář a režie: Michaela Homolová, j. h.
Dramaturgie: Iveta Škripková
Scénografie: Hza Bažant, a. h.
Hudba: Filip Homola, a. h.
Odborná spolupráca: Peter Vrťo, a. h. a Klára Oravcová, a. h.
Svetlo: Pavol Bukovina
Zvuk: Marek Horváth
Hrají: Marianna Mackurová, Mária Šamajová, Ľubica Pradidová
Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Realizované s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.
Pro diváky od 2,5 roku
Délka představení: 40 minut
Byl jednou jeden dvoreček, na dvorečku tvoreček,
ten nestačil se divit, kdo na dvorku bydlí.
Křehký loutkový zážitek pro rodiny s dětmi od 2 do 36 měsíců a pro mateřské školy.
Autorský tým: Dora Bouzková, Lukáš Bouzek, Magdalena Koděrová, Marek Doubrava, Jan Tranta
Hrají: Dora Bouzková a Lukáš Bouzek
Vznik inscenace finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury ČR, Hlavní město Praha, MČ Praha – Nebušice
Délka představení: 35 minut + 30 min volná herna
Pro rodiny s dětmi od 2 do 36 měsíců
5. 11. 2023 v 11:00, Minor, malá scéna
Víte, co se stane, když se hladový kocour potká s hladovou myškou a společně uloví škodolibou bramboru? A kdo je kuchař Petr? A kdo ukradl Mořské královně její poklad? To vše, a ještě více, se dozvíte v naší autorské loutkové dobrodružné pohádce.
Umělecká spolupráce – Koniklec Suchomasty, poskytovatel sociálních služeb a divadelní spolky Loutky bez hranic a Vzhůru nohama
Koniklec Suchomasty organizuje pro své klienty s mentálním postižením různorodé umělecké volnočasové aktivity: výtvarné dílny, divadlo, nový cirkus apod.
Divadlo Vzhůru nohama se dlouhodobě věnuje divadelní tvorbě s mentálně handicapovanými performery.
Spolek Loutky bez hranic rád přijímá tvůrčí výzvy všemožně překračující hranice tradičního loutkového divadla. A propojením těchto tří subjektů vznikla v lednu roku 2020 v Suchomastech malá divadelní skupina, jejíž prvním projektem je autorská loutková inscenace Kocour, myš a brambora.
Režie, dramaturgie: Dora Bouzková
Hudba: Marek Doubrava
Scéna a loutky: Zuzana Nováková Hilská
Lektor loutkové animace: Jiřina Vacková
Hrají: Jiřina Vacková, Jiřina Konešová, Jana Šilerová, Marek Semáč, Petr Schiller, Karel Komůrka
Vznik této inscenace finančně podpořili: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kultury, DAMU
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 40 minut
Loutková báseň divadelního kolektivu Le Cabaret Nomade, Plume je osobní výpovědí performerky Aude Stulírové Martin o křehkosti a síle zrození. Rozhovor matky se vším, čím si její tělo a ona sama prochází v této nové, dosud neobjevené zodpovědnosti.
Koncept, performance: Aude Stulírová Martin
Scénografie, výroba, světlo, technická podpora: Drahomír Stulír
Dramaturgie: Paulína Petáková
Loutky: Katanari
Hudba: Jono Heyes
Choreografie: Marie Svobodová
Představení vzniká v roce 2022 za finanční podpory Statutárního města Brna. Projekt dále podpořili: NAPLAVENO
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 20 minut
5. 11. 2023 v 18:00, Minor, ponorka
V tomto případě je pohádka O zlaté rybce příběhem dvou lidí, kteří se mají rádi: dědkovi se líbí celý svět, miluje moře a nepotřebuje nic víc, než rybaření a svoji babku. Babka z bídy a hladu hudruje a je trochu chamtivá, ale nakonec je s dědkem vcelku šťastná. Ovšem jen do chvíle, než dědek vyloví zlatou rybu a ta jim nabídne, že jim splní přání. V ten moment babku ovládne temnější strana její povahy. A protože neví, kdy přestat, nemá nakonec zase nic. Vydrží tuhle zkoušku jejich vztah?
Režie: Tomsa Legierski
Scénografie: Bára Hubená
Dramaturgie: Petra Kosová
Hudba: Petr Vydarený
Text písní: Blanka Josephová Luňáková
Hrají: Kristýna Franková, Martin Sádlo Bartůšek, Aleš Kolovrat
Pro diváky od 3 let
Délka představení: 40 min.
Někteří vaši kamarádi jsou možná trochu divní. Jeden je čahoun, jeden trochu širší, a ten třetí divně kouká. Ale jsou to kamarádi, a pokud máte jít vysvobodit prince ze zakletí zlého černokněžníka, tak je určitě budete chtít vedle sebe.
Scénář: Robert Smolík, Antonie Formanová
Režie, scéna, loutky: Robert Smolík
Hudba: Veronika Svobodová a Pia Achternkamp
Hrají: Antonie Formanová
Pro diváky od 4 let
Délka představení: 40 minut
Komorní loutková inscenace o uprchlictví pro všechny diváky od šesti let. Pojednává o tom, jaké to je ze dne na den přijít o bezpečí domova, se vším se rozloučit a vydat se na dlouhou cestu s nejistým cílem.
Každý den musí své domovy opustit 280 000 lidí.
Pustíte nás dál?
Máme nový dům. Máme však nový domov?
Režie, scénografie: Pavlína Šmídová, Denisa Bláhová
Konzultant: Ondřej Klíč
Hrají: Pavlína Šmídová, Denisa Bláhová
Pro diváky od 6 let
Délka představení: 30 minut
Divadelní inscenace inuitské poezie.
Mráz, hlad, lov, mráz, hlad, lov, mráz, hlad, lov …
Prameny
Ladislav Novák: Písně vrbovýho proutku
Ole Jorgensen: Duše, buď krásná (O Inuitech v Grónsku, v Kanadě a na Aljašce), přeložil Zdeněk Lyčka
Jáchym Topol: Trnová dívka. Příběhy severoamerických Indiánů
Režie, scénografie, hraje: Hana Voříšková
Pro diváky od 14 let
Délka představení: 20 minut
Veřejné diskuse se v rámci festivalu uskuteční takto:
Tvorba na cestách: za inspirací přes oceány
Čtvrtek 2. 11. 2023 / 21–22 hodin / Vzlet
Někdy je potřeba za inspirací vyrazit na cestu, na dalekou cestu za jinými kulturami a zvyky. Jaké perspektivy přináší výjezdy do zahraničí loutkové tvorbě? Co podnítí tvůrce k takovým výpravám? Jely loutky také na výlet? Co může umělec/umělkyně dělat, aby pro podobnou cestu získal/a záštitu a financování?
Je kašpárek pasé?
Sobota 4. 11. 2023 v 16–17 hodin / Minor, ponorka
Jak se v loutkovém světě stavíme ke vztahu tradice a současnosti? Může Kašpárek komunikovat současná témata? Může se z Kytice stát punk? Vymírá tradiční loutkářství nebo se ho naopak neumíme vzdát?
Loutková tvorba ve specifických skupinách
Neděle 5. 11. 2023 ve 14–15 hodin / Minor, Bar loutka
Divadelní tvorba ve specifických skupinách je fenomén, který přináší těm, kteří se mu věnují mnohé, ale nebývá tak často přístupný těm, kteří ho sami nevyhledávají. Jaká jsou pravidla tvorby ve specifické skupině? Jaké jsou individuální zkušenosti těch, kteří se fenoménu věnují? A co to vlastně je specifická skupina?
4. 11. 2023 v 16:00, Minor, ponorka
5. 11. 2023 v 14:00, Minor, Bar Loutka
Cílem setkání je zmapovat současnou situaci loutkářské tradice v Evropě a hledat mimo jiné odpovědi na otázky: Jak se tradiční forma přenáší z generace na generaci? Jak se stará forma loutkového divadla dokáže vypořádat s aktuálními tématy a problémy současného světa? A jak zabránit tomu, aby se z tradičního loutkářství nestala jen prázdná turistická atrakce?
Konferenci pořádá Výzkumný ústav alternativního a loutkového divadla a divadla ve speciálních skupinách Divadelní fakulty Akademie múzických umění v Praze, Spolek pro podporu loutkářských tradic, časopis Loutkář, České středisko UNIMA a Komise pro výzkum UNIMA International.
Termín konání: 3. a 4. 11. 2023, HAMU, Malostranské náměstí 259/12, 11800 Praha 1, v 9–14 hodin a v 9–13 hodin (mapa)
Konference se uskuteční v anglickém jazyce. Vstup volný.
Podrobné informace o konferenci a podrobný program najdete zde >>>
4. 11. 2023 v 09:00, Galerie AMU, Praha 1